wata cukrowa na imprezy konin, poznań, łódź, warszawa, wrocław, kalisz, sieradz

smocza broda i patent amerykańskiego dentysty, czyli 10 ciekawostek o wacie cukrowej.

Wata cukrowa zawsze budzi w nas sentymanetalne wspomnienia z dawnych lat, a jak to z nią jest? Czym jest? Skąd się wzięła?

 

  • Według niektórych źródeł wata cukrowa była już znana w XV wieku i serwowana jako wyrafinowany deser na włoskich dworach. Proces przygotowania obejmował podgrzewanie cukru na specjalnej patelni i modelowaniu słodkich nici za pomocą widelca. Niestety, ten bardzo kosztowny jak na owe czasy przysmak trafiał tylko do wybranych.
  • Maszynę do wyrobu waty cukrowej zawdzięczamy amerykańskiemu cukiernikowi Johnowi C. Whartonowi i dentyście (!) Williamowi Morrisonowi. Wynalazek zadebiutował w 1904 roku na Międzynarodowych Targach w St. Louis a słodki produkt o wdzięcznej nazwie “Fairy Floss” podbił serca i podniebienia zwiedzających.
  • Lata 70-e XX wieku to początek produkcji waty cukrowej na skalę masową. Od tej pory wielbiciele słodyczy mogą kupować watę także w sklepach.
  • Standardowa, średnia porcja waty waży około 30 gramów, zawiera 99,9% cukru i ma ok. 100-120 kcal.
  • Pojedyncza nić waty cukrowej ma mniejszą średnicę niż ludzki włos.
  • Watę cukrową sprzedaje się w wielu wersjach kolorystycznych i smakowych. Niektóre z nich bywają naprawdę oryginalne – kanadyjska wersja tego deseru może mieć smak syropu klonowego a wersja amerykańska smak i zapach gumy balonowej.
  • Rekordy Guinnessa – wata cukrowa o długości 1,4 km i całkowitej wadze 300 kg powstała w 2009 roku w Turcji. Rekordowy wyrób deserowy powstawał przez 6 godzin dzięki łącznej pracy 70-ciu cukierników.
  • Chińskim odpowiednikiem waty cukrowej jest przysmak o nazwie “smocza broda” (ang. „dragon's beard candy”). Smakołyk ten jest wyrabiany ręcznie a w jego skład oprócz cukru wchodzi też syrop kukurydziany, wiórki kokosowe i mała ilość orzeszków ziemnych. „Smocza broda” ma formę białego, puszystego kokonu i cieszy się ogromną popularnością także wśród japońskich i koreańskich miłośników słodyczy.
  • Atrakcją wielu azjatyckich festiwali jest wyrób dekoracyjnych, wielokolorowych kwiatów z waty cukrowej. Modelowanie tego deseru za pomocą cienkiego, drewnianego szpikulca wymaga niezwykłej zręczności i delikatności.
  • Wata cukrowa ma swoje własne święto! Gdy polskie dzieci świętują „mikołajki”, maluchy ze Stanów Zjednoczonych przygotowują się do obchodów Narodowego Dnia Waty Cukrowej (National Cotton Candy Day). Święto to jest obchodzone 7-go grudnia.

Chcesz urozmaicić firmowy festyn, piknik rodzinny lub urodziny dziecka? Jeśli podobnie jak my, nie wyobrażasz sobie dobrej zabawy bez puszystej waty cukrowejsprawdź szczegółową ofertę naszych atrakcji i animacji!

Kategoria wpisu: 

Podziel się

Google+