ciekawostki dotyczące dnia dziecka na całym świecie - irganizacja imprez dla dzieci

prezenty, festiwale i atrakcje – jak obchodzony jest Dzień Dziecka na świecie?

Jak obchodzony jest Dzień Dziecka na świecie?

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto obchodzone na całym świecie już od 63 lat. Zostało ustanowione w 1954 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, ale część państw (np. Turcja) honorowała je już wcześniej. W Polsce święto najmłodszych jest obchodzone 1-go czerwca. Oto kilka ciekawostek, związanych z celebrowaniem Dnia Dziecka w wybranych krajach na świecie:

Japoński Dzień Dziecka (Kodomo no hi) jest ciekawy pod wieloma względami, chociażby z tego powodu, że chłopcy i dziewczynki świętują oddzielnie. Japońscy chłopcy celebrują swoje święto 5-go maja. Rodzice dzieci dekorują domy kolorowymi proporcami, przedstawiającymi karpie (koi nobori – symbol uporu i determinacji) a maluchy częstowane są ryżowymi ciasteczkami ze słodką pastą fasolową. Święto Dziewczynek (Hina-matsuri), obchodzone 3-go marca jest zwane też Świętem Lalek. Wiążący się z tym obyczaj nakazuje rodzinie dziewczynki przygotowanie tradycyjnej, domowej dekoracji, złożonej m.in. z lalek przedstawiających parę cesarską.

Turecki Festiwal Dziecięcy – Turcja jest jednym z pierwszych państw, które zaczęły honorować Dzień Dziecka. Turecki Dzień Dziecka, obchodzony 23-go kwietnia wiąże się głównie z celebrowaniem wielkiego dziecięcego festiwalu, na który zaprasza się zespoły taneczne z całego świata.

Tajlandia – tajlandzkie dzieci obchodzą swoje święto (Wan Dek) w drugą sobotę stycznia. Maluchy mogą w tym dniu m.in. wejść z rodzicami do biura aktualnie urzędującego premiera i zwiedzić – na co dzień niedostępne dla dzieci – rządowe lub wojskowe budynki.

Meksykański „Dia Del Niño” – 30 kwietnia to święto małych mieszkańców Meksyku. Tego dnia dzieci biorą udział w szkolnych festynach i zabawach, przygotowywanych głównie przez nauczycieli. Uczniowie mogą przynieść do szkoły swoje ulubione potrawy i wspólnie się nimi dzielić.

Indie – Indyjski Dzień Dziecka jest hucznie obchodzony 14-go listopada, w dniu urodzin pierwszego indyjskiego premiera Jawaharlala Nehru. Nehru zasłynął jako działacz na rzecz praw dziecka i fundator wielu instytucji edukacyjnych, umożliwiających m.in. dostęp do edukacji dzieciom z najuboższych rodzin.

Warto dodać, że niezależnie od szerokości geograficznej, dzieci na całym świecie świętują w podobny sposób: otrzymują prezenty od najbliższych (Peru, Meksyk, Włochy), biorą udział w szkolnych wycieczkach krajoznawczych (Korea Południowa), bawią się na festynach i dziecięcych paradach (Norwegia). I co najważniejsze – dzień ten jest prawie zawsze wolny od zajęć szkolnych :)

Kategoria wpisu: 

Podziel się

Google+