jak-wygląda-organizacja-urodzin-w-innych-krajach

czarodziejski chleb i dudh pakh - czyli dziecięce urodziny dookoła świata!

zastanawiałaś/eś się kiedyś jak wyglądają urodziny w innych zakątkach świata? w naszym artykule przedstawimy jak celebruje się ten wyjątkowy dzień w innych kulturach.

 

niewielu dorosłych zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromnym przeżyciem jest dla maluchów dzień ich urodzin. wyczekiwany, nie tylko przez wzgląd na same prezenty, ale również wspólną celebrację, której tak często przecież brakuje na co dzień. w ten wyjątkowy dzień, dziecko może pobyć ze swoimi rodzicami, dziadkami, najbliższymi przyjaciółmi, cały czas znajduje się w centrum uwagi i można być pewnym, że zasypianie w dzień poprzedzający świętowanie na pewno nie należało do najłatwiejszych. jak w Polsce świętuje się urodziny najmłodszych członków rodziny? dość standardowo, zawsze musi pojawić się tort, najbliżsi oraz prezenty urodzinowe. jeżeli w dzień swoich urodzin dziecko idzie do szkoły, popularnym zwyczajem jest częstowanie kolegów i koleżanek z klasy cukierkami. coraz częściej rodzice decydują się na profesjonalną oprawę przyjęcia urodzinowego, co nie tylko oszczędza ich czas, ale sprawia, że urodzinowy dzień jest wyjątkowo kolorowym i emocjonującym przeżyciem. a jak wygląda dzień dziecięcych urodzin w innych częściach świata? jakie zwyczaje temu towarzyszą? dowiedzmy się! :)

Australia, Rosja, Meksyk.

w większości europejskich krajów wszystko wygląda dość podobnie, chociaż pojawiają się również ciekawe zwyczaje, tak jak ma to miejsce w Rosji, gdzie nie podaje się tradycyjnego tortu, a placek, na którym cukierniczymi sposobami wypisuje się wszystkie życzenia dla małego solenizanta. placek następnie jest krojony i rozdawany wśród wszystkich, obecnych na urodzinach, gości. jeżeli chodzi o słodycze, warto wspomnieć w tym miejscu, że mały Australijczyk w dzień swoich urodzin zostanie poczęstowany tzw. „czarodziejskim chlebem” czyli przepysznym, ozdobionym posypką chlebkiem o maślanym smaku. w Meksyku natomiast bardzo popularna jest piniata, czyli specjalnie przygotowanej kukiełki lub kuli, którą solenizant próbuje rozbić z zamkniętymi oczyma. jeżeli mu się uda, będzie mógł cieszyć się ogromną ilością drobnych słodyczy, którymi częstuje się również jego gości.

co z Ciebie wyrośnie?

Chińczycy przy okazji urodzin najmłodszych członków rodziny chętnie przystępują do przewidywania przyszłości. przed małym solenizantem rozkłada się kilka charakterystycznych przedmiotów lub ich symbole, a ten, który zostanie przez niego wybrany będzie wiązał się z przyszłością dziecka. zatem jeżeli osóbka świętująca urodziny wybierze np. długopis, może zostanie pisarzem, a sięgając po ciasteczko, można się domyślać, że w przyszłości swoje życie zwiąże np. z cukiernictwem. podobna zabawa pojawia się również w japońskich i angielskich domach, gdzie najczęściej symbole przedmiotów wkłada się do ciasteczek, w których mali solenizanci sprawdzają wizję swojej przyszłości. w Argentynie i Brazylii natomiast istnieje zwyczaj delikatnego ciągnięcia dziecka za ucho, dokładnie tyle razy, ile właśnie kończy lat. w Niemczech do ilości świeczek symbolizujących ilość lat solenizanta, dodaje się zawsze jedną dodatkową - na szczęście!

urodziny w zupełnie odmiennych kulturach.

co ciekawe, np. w Afryce mimo tego, że urodziny zdecydowanie nie przypominają tych, które obchodzą polskie dzieci, istnieje tam również zwyczaj częstowania cukierkami swoich kolegów ze szkolnej ławy. w tych rejonach często nie obchodzi się zbyt hucznie dziecięcych urodzin, ponieważ pewnego rodzaju przejściem, są 21 urodziny, kiedy to młody człowiek otrzymuje od swoich rodziców klucz, który ma symbolizować gotowość do otwarcia drzwi do jego przyszłości. ten symboliczny gest jest wejściem w dorosłość. w większości krajów afrykańskich zdecydowanie częściej organizuje się zbiorową inicjację dla dzieci w określonym wieku, która ma na celu oficjalne przyjęcie nowych członków do danej wspólnoty. w Indiach natomiast dziecko w dniu urodzin jest świadkiem modlitw, gdzie cała rodzina prosi o błogosławieństwo dla niego, a popołudniu odbywa się niewielkie, rodzinne przyjęcie w czasie którego podaje się curry oraz budyń z ryżu, do którego dodaje się pistacje, rodzynki i korzenne przyprawy. taki deser nazywany jest dudh pakh.

nieważne gdzie, ważny jest uśmiech.

niezależnie od tego, czy tak naprawdę urodziny dziecka będą hucznym przyjęciem na świeżym powietrzu, co zresztą dzieci naprawdę uwielbiają, czy tez skromnym spotkaniem z najbliższą rodziną, zawsze należy pamiętać o jednym, najmniej ważnym będzie to, czy nasze dziecko otrzyma obfite i drogocenne przedmioty. to, co możemy w taki dzień tać najcenniejszego dziecku to uśmiech, wiele ciepłych słów oraz poczucie, że jest ono nam tak drogie, że celebrowanie dnia jego urodzin to dla nas niezwykle ważna sprawa. takim podejściem nie tylko wzmocnimy u dziecka jego poczucie wartości samego siebie, ale również nauczymy go cieszyć się nawet z najdrobniejszych przejawów sympatii wobec niego, nie wspierając pustego konsumpcjonizmu. to po prostu musi być dzień wspaniałej zabawy, od samego poranka, aż do wieczoru, kiedy szczęśliwe i wzruszone dziecko będzie zmęczone zasypiać. a my, jako rodzice będziemy mieli ogromną satysfakcję z tego, że nie zawiedliśmy naszego dziecka, a wszystkie starania by urozmaicić mu ten dzień okazały się strzałem w dziesiątkę. jeśli szukasz kogoś kto pomoże Ci w organizacji właśnie takiego dnia - jesteś w dobrym miejscu, odezwij się do nas! :)

Kategoria wpisu: 

Podziel się

Google+